Roller mi Trainer mı ? Hangi Antrenman ?

Roller mi Trainer mı ? Hangi Antrenman ?

Roller mi Trainer mı ?

Roller mi Trainer mı ? Tüm bisiklet camiasının cevabını aradığı soruya farklı bakış açıları ile bakmayı deneyeceğiz. Artık karar veremeyeceğinizi düşünüyor ve araştırmaktan sıkıldı iseniz;

Aradığınız tüm soruların cevabı için kesinlikle doğru adrestesiniz.

Roller ve Trainer hakkında tavsiye niteliğinde ki bu yazım bir karara varmanızda ki en büyük yardımcısınız olacak.


 

 

 

İster roller olsun ister trainer olsun asıl amacımız açık hava da yapamadığımız antrenmanların telafisini yapmak. Ancak her ne kadar telafi yapma amacın da olsak da, açık havada yapılan antrenmanlardan daha kaliteli antrenmanlar yapmak içten bile değil.

Peki, Roller mi Trainer mı ? hangisi ile daha iyi antrenman yapılır ?

Bir roller veya trainer sahibi olmadan önce bir bisiklet sahibi olmanız gerekir. Eğer bisikletiniz yoksa Başlangıç Bisikleti Nasıl Seçilir başlıklı yazı mı veya bisikletinizi değiştirmeyi düşünüyorsanız Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilir başlıklı yazılarımı mutlaka okumalısınız.

Sebebi aslında çok açık. Gerek trafik, gerek yol, gerekse hava şartları bizi zaman zaman durdurur. Zaman zaman da inişli ve çıkışlı performans göstermemize sebep olur.

Ancak ev veya antrenmanı yaptığımız kapalı alanda bu koşulların hiç biri veya bir çoğu olmadığından tek yapmamız gereken sürekli ve durmadan pedal çevirmek olacaktır. Bu da ister  roller, ister trainer antrenmanı yapıyor olalım her halükarda gelişmemizi olumlu yönde etkileyecek önemli bir faktördür.

Roller ile Bisiklet Antrenmanı

# Belkide Roller mi Trainer mı ? sorusunda Rollerin Trainere göre en önemli özelliği, bisiklete olan hakimiyetimizi muazzam derecede geliştirmesi.

# Gerçek bir bisiklet sürme hissi ve keyfini daha yoğun hissedersiniz.

# Yüksek kadans antrenmanı yapmak için daha avantajlıdır. Bu maddeler rollerin trainer den üstün olduğunu anlatabileceğimiz sayılı maddelerdendir.

# Roller herhangi bir destek olmadan kullanıldığı için dikkat ve hakimiyet sürekli üst seviyede olmak zorunda. Hal böyle olunca da uzun süre antrenman yapma şansınız yok.

# Dengede kalabilmek için sürekli pedal çevirmek zorundayız. Durursan düşersin 🙂

# Gidonu bir an bile bırakmak mümkün değil, hatta istem dışı daha fazla sıktığımızdan omuz ve kollarımızda ağrılar artabilir.

# Roller’e alışması bir hayli uzun zaman alır. Bu kişiden kişiye göre değişse de muhtemelen alışmanız aylar sürecektir.

# Antrenman esnasında durmadan su matarasını almanız çok zordur. Ne kadar ileri seviyede olursanız olun, matarayı matara kafesinden çıkarmaya çalıştığınız esnada dengenizi kaybetme ihtimaliniz yüksektir.

Buda az su içerek antrenman yapmanıza sebep olur ki muhtemelen böyle olacak. Daha zor olan ihtimal ise rollerden inip suyunuzu içmek. 1 saatlik antrenmanda bunu kaç kez yapabileceğiniz size kalmıştır.

# Kısacası Roller üzerinde hataya yer yoktur.


Trainer ile Bisiklet Antrenmanı

# Trainer ile yüksek kadans çalışması yapamazsınız.

# Arka maşanın Trainer’a sabitleyerek kullanılmasından dolayı bisiklete olan hakimiyete bir katkısı olmaz.

# Gerçek anlamda yüksek verimlilik içerisinde dirençli güç antrenmanları da dahil antrenman yapmak isterseniz Trainer tercih sebebiniz olmalı.

# Düşme ve devrilme ihtimali olmadan rahat bir antrenman geçirebilir. Bu bize antrenman esnasında faklı etkinlikler yapabilme imkanı da sunar. Film izleme, veye telefona gelen bir bildirimi kontrol edebilmek gibi.

# Dikkat seviyemizin çok yüksek olmasına gerek kalmadan antrenmana devam edebildiğimiz için uzun süren antrenmanlar yapabilirsiniz.

# İster bisiklet sporuna yeni başlayın, isterseniz uzun süredir bisiklet spor ile iç içer olun fark etmez. Her

# Teknoloji olarak daha fazla seçenek sunar. Örneğin bağlantı kurarak sanal yarışlara katılma imkanı sunan Zfit (30 günlük deneme süresinin ardından ücrete tabi) ve RGT gibi platformlarla kapalı alan antrenmanlarını daha zevkli hale getirmek mümkündür.

 Sonuç ;  

Roller mi Trainer mi ? Yukarıdan ki ayrıntılardan da anlaşılacağı gibi Trainer bir çok yönden Rollerden avantajlıdır. Ancak her iki ürünün de performansımızı arttıracağından kuşkunuz olmasın. Yukarıda da belirttiğim gibi açık havada yaptığınız antrenmanlardan daha iyi olması bile mümkündür.

Roller mi Trainer mi ? Sorusunun cevabını bu yazıyı okuduktan sonra bulmuş olmanız en büyük arzumdur. Eksik gördüğünüz veya sormak istediğiniz kısımları yorum bölümünden sorarsanız en kısa sürede cevaplamaya çalışacağım. İyi günler diliyorum.

♥ Tekerinize Taş Değmesin 🙂 ♥

 

YORUMLAR

  1. Bir Tutam Karınca Mart 29, 2020 Cevap
    • S.S Mart 29, 2020 Cevap

Cevap