Başlangıç Bisikleti Nasıl Seçilir ?

Başlangıç Bisikleti Nasıl Seçilir ?

Başlangıç Bisikleti

Başlangıç Bisikleti Nasıl Seçilir / Görsel www.mersinhaber.com‘dan alıntı.

Bisiklete yeni başlayacak olan hepimizin cevabını aradığı soru başlangıç bisikleti nasıl seçilir? Tam olarak aradığınız başlangıç bisikleti nasıl seçilir ise

Kesinlikle doğru yerdesiniz.

Kısa bir zaman ayırıp, hiç bir yerde bu denli toplu halde bulamayacağınız bisiklet nasıl seçilir‘in tüm püf noktalarına ulaşabilirsiniz. Bu yazı karar vermeniz de ki son durağınız, arkanıza yaslanın ve satırları okurken keyifle bisikletinizin hayalini kurun.

 

# Bisiklet seçiminde doğru tercih yapabilmek için kendinize sormanız gereken ilk soru nerede ve hangi amaçla kullanacağım ?  Tabi ki bu yaşadığımız yer ile doğrudan alakalı olsa da amaç kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Temel Bisiklet Modelleri

 

 

 

 

# Şehirde yaşıyorsanız ve özel olarak dağ bisikletine meraklı değilseniz genel olarak asfaltta bisiklet kullanacaksınız demektir. Hal böyle olunca da Şehir bisikleti (trekking-cross) veya Yol bisikleti (yarış bisikleti) arasında bir karar vermek daha doğru olacaktır.

# Eğer asfalt yolun az olduğu bölgelerde yaşıyorsanız MTB (Mountain Bike) yani Türkçesi Dağ Bisikleti almanız kullanım açısından da uzun ömürlü olması açısından da daha doğru bir karar olacaktır. Asfaltın az olduğu bölgeler de bisiklet kullanmak toz torak ve suyun etkisiyle bisiklet ve donanımlarının daha çabuk yıpranmasına neden olabilir. Ancak düzenli şekilde bisiklet temizliğini yaparsanız bunu önlemek mümkün.

Bisiklet temizlemenin püf noktaları için Bisiklet Temizleme isimli yazıma göz atabilirsiniz. Bulunduğunuz yerin yol ve arazi şartlarını sizden iyi kimsenin bilemeyeceğinden son kararı siz verip bir şehir bisikleti veya Cyclocoss bisiklet de alabilirsiniz. Lakin yol bisikleti kesinlikle ama kesinlikle almamalısınız. Önceliği hız olup da konforun pek beklenmediği yol bisikleti sizi bisikletten soğutur, paranız da heba olur.

 

Şehir bisikleti,yol bisikleti ve Dağ bisikletinin popüler olan 3 tane de yan modeli mevcuttur. Şehir bisikleti ile Yol bisikleti arasında, birbirlerinin karışımı iki farklı bisiklet türü Fitness bisiklet ve Cyclocross bisiklet vardır. MTB nin de daha zorlu arazilerden iniş için kullanılan Dawnhill (Çeviri:Yokuş aşağı) modeli vardır.


Popüler Bisiklet Modelleri

# Fitness bisikletlerin, gidonu şehir bisikletinin gidonu gibi düz bar şeklinde kadro açıları yol bisikletinin kadro açılarına yakın ve maşası yol bisikletinin maşası gibi sabittir. Lastik ebatları yol bisikletine göre daha fazla artırılabilir olsa da hemen hemen yol bisikleti lastik ölçülerindedir.

# Cyclocross bisikletlerin, ise gidonu yol bisikletinin gidonu gibi kıvrımlı, kadro açıları yine yol bisikletinin açıları gibi daha keskindir. Dışarıdan bakıldığın da yol bisikletinden neredeyse farkı yoktur. Ancak maşasının büyük lastik ölçülerine uyumu sayesinde şehir bisikleti lastiği takılabilir. Çok zorlu arazilerde kullanılamasa da patika yollarda kullanılabilecek bir modeldir.

# Downhill bisikletlerin, kadro ortasında da amörtisör bulunur ve yüksek dağlardan, zirvelerden inmek için kullanılır. Kalın ve büyük dişli lastikleri taşlara tutunabilmek için tasarlanmıştır. İleri seviye süspansiyonu yüksek yerlerden yere inişlerde sürücüyü sakatlamamak adına yapılmıştır. Ayrı bir heyecan ayrı bir tarz.

#Önemli Not: Son olarak bisikleti kullanacağımız bölgenin fazla rampa olması da seçimimizi yaparken mutlaka göz önünde bulundurmamız gereken bir etkendir. Yol bisikletinin 1. vitesi şehir bisikletinin 3. vitesi ile neredeyse aynı zorluğa sahiptir. Bunda etken dişli oranlarıdır da bunu yeni başlayacak olanlara söyleyecek kaynak yok denecek kadar azdır.


Şehir Bisikleti Seçimi

Şehir bisikletinde maşa amotisör’lü olur. Hemen hemen çoğu kilitlenebilir maşalardır. Kimisinde gidonda olan maşa kilitleme, kimi modellerde maşanın üzerinde olur. Maşanın üzerinde olan modellerde kilitlemek yada açmak için bisikletten inmek gerektiğinden gidondan kilitlenebilen modeller daha avantajlıdır. Rampa inişlerinde kilidi açıp süspansiyondan faydalanmak avantajlı iken (fren mesafesini uzatabilir), rampa çıkışlarında süspansiyon pedala uygulanan gücü belli oranda emerek zorlanmanıza sebep olur. Dolayısı ile her rampa iniş çıkışta bisikletten inip maşayı kilitlemek pek mümkün değildir.

Şehir bisikletlerinin gidonlarının yüksekliği ayarlanabilir olduğundan konfor isteyenler için tercih sebebidir. Zorlu ve patika yollarda maşasını açıp, gidonu yükseltip konforu sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Hız yapmak istediğinizde de sizi belli ölçüde tatmin edebilir. Bunun içinse gidonu açısını biraz daha eğip, maşayı kilitlemek yeterli olacaktır. Tabi ki yol bisikleti ile aynı performans beklentisinde olmamak şartı ile. Arada kadro açıları ve ağırlık gibi kocaman bir fark var. (Performansınız bu konuda en belirleyici etkendir.)

Canınız tura çıkmak istediğinde de bagaja istediğiniz şekilde malzeme  koyup yola çıkabilirsiniz. Bagaj olmayan modellerde de bagaj deliği mevcut olduğundan kendiniz alıp takabilirsiniz.

#Önemli Not: Eğer aldığınız bisiklet için veya halihazırda bulunan bisikletiniz için bagaj alacak olursanız kesinlikle sele borusuna bağlanan bagajlardan uzak durun. Hem taşıma kapasitesi hem bisikletinize vereceği zararlar faydasından daha fazla.

Yol Bisikleti Seçimi

Yol bisikleti tamamen performans ve hız odaklıdır. Yol bisikletinde konfor neredeyse yok denecek kadar azdır. Konforlu sürüşler arayanların uzak durması gerekir. Eğer çocukluktan sonra ki dönemde bisiklete binmediyseniz daha dikkatli yaklaşmalısınız. Sürücü performansının yüksek olmasının gerekliliğinden ve frenleme mesafesinin uzun olmasından ilk etapta tercih edilmemeli. Belli bir dönem farklı bir bisiklette tecrübe kazanıp sonrasından yol bisikletine geçmek yaşanması olası kazaların önüne geçmemizi sağlar.

Lastik ebatlarının ve yumuşaklığının etkisiyle sık sık lastik patlamaları başınızı ağrıtacaktır. Her ne kara zırhlı lastikte alsanız yinede tam anlamıyla koruma sağlamaz. Üst seviye zırhlı lastiklerinde maliyeti bir hayli fazla olduğundan bu kısım tamamen maddiyatla alakalı. Ancak şehir bisikletine ve dağ bisikletine göre daha sık patlama ile karşı karşıya kalacağınızı bilin.

Yolda bulunan ufak taşlar menfezler en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan. Tabi trafiği saymıyorum nitekim hangi bisiklette olursanız olur trafiğin bir parçası olacaksınız.

Önemli Not:  2918 sayılı Karayolları Kanununa göre “Bisiklet karayolunun en sağ şeridini kullanan bir araçdır.”

Dağ Bisikleti Seçimi

Dağ bisikleti engebeli araziler ve yollar için yapılmış  yere yakın bir kadro geometrisine sahip yol tutuşu ve konforu bir hayli fazla olan bisiklet türüdür. Ülkemiz de dağ bisikleti (mtb) satışları bir hayli fazla. Çoğumuzun küçükken sahip olduğu bisiklet türü diyebiliriz.

Lastik ebatları şehir bisikleti ve yol bisikletine göre geniş lastik dişleri büyüktür. Bu da arazide yol tutuşunu üst seviyeye çıkarır. Küçük aynakollu olması dik yamaçlara tırmanmada yardımcı olur. Ancak asfalt üzerinde yol tutuşunun fazla olması sebebiyle hem yorucu hem yavaş ilerlemenize sebep olur. Bu sebepten sürekli şehirde asfalt üzerinde bisiklet sürmeyi düşünüyorsanız en son tercih edeceğiniz model olmalı.

 

Umarım karar vermenize umduğumdan fazla yardımım dokunmuştur. Aklınıza takılan eksik buldunuz noktaları yorum kısmından sorarsanız sevinirim.

♥ Tekerineze taş değmesin 🙂 ♥

 

No Responses

Cevap