Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilir ?

Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilir ?

bisiklet alırken dikkat edilecek hususlar

Bisiklet secimi

Bisiklet alırken nelere dikkat edilir? sorusunu cevaplamadan, ilk sırada hangi tür bir bisiklet alacağınıza karar vermelisiniz.

Eğer hala bir karar veremediniz veya hala bisikletinizi almadıysanız Başlangıç bisikleti nasıl seçilir ? başlıklı yazıma göz atmanız da fayda var.

Diyelim ki amaçlarınızı gözden geçirdiniz ve nasıl bir bisiklet alacağınıza karar verdiniz. Artık belirlediğim bisikleti alırken nelere dikkat etmeliyim sorusu ile aklınız meşgul ise;

Gelin hep birlikte paramızı ve zamanımızı boşa harcamamak adına bisiklet alırken nelere dikkat edilir sıralayalım.

 


Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilir ? Kadro Seçmenin Püf Noktaları

## İlk olarak bisiklet sporu için ayırdığınız bütçenizi belirleyip, bütçenizin yaklaşık %70 lik kısmını bisiklet için ayırmalısınız. %30 luk kısım ise bisikleti aldıktan sonra almanız gereken ekipmanlara ancak yetecektir.

## Örneğin 1000 TL lik bir bütçeniz var ise alacağınız bisiklet 700-750 tl yi geçmemeli ki kask, eldiven, aydınlatma, pompa, yedek lastik, yama ve alyan (allen) takımı gibi en temel ekipmanları alabilesiniz.

Gerek kadro (alüminyum, karbon, titanyum vb.) seçimi gerek lastik jant seti seçimi, gerekse grup vites sistemi seçimi maliyeti doğrudan ilgilendiren özelliklerdir. 

## Kadro seçiminde, bisiklet camiasına iki farklı görüş hakim;

# Kadronu iyi seç üzerinde ki sistemi zamanla değiştirebilirsin.

# Grup vites sistemini iyi seç zira donanımı iyi olmayan bir kadro seni bisikletten soğutur.

Her iki görüşün de kendine göre artıları ve eksileri var. Kişisel görüşüm de kadronun iyi olmasından yana. Ancak vites sisteminin iyi seçmek isterseniz de çok yanlış bir karar vermiş olmazsınız.

## Vücut ölçülerinize uygun kadro boyunu seçmelisiniz. Kadro boyunu seçerken dikkat edilmesi gerekilen ayrıntılar için kadro nasıl seçilir başlıklı yazımdan yardım almanız mümkün.

## Nasıl bir kadro alacağınızı ve kadro ölçülerinizi kararlaştırdınız sıra geldi üzerinde ki donanımlara.

Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilir ? Donanım Seçmenin Püf Noktaları

## Kadrodan sonra ilk bakılması gereken vites grup sistemi. Arama motoruna shimano vites sıralaması yazarak arama yaptığınız da vites sistemlerinin kalite sıralamasını bulmanız mümkün.

Genel olarak yol bisikletinde tiagra set, şehir bisikletlerinde altus setten düşük kalitede ki setleri almamak tavsiye edilmektedir. Tabi yine burada devreye bütçe giriyor. Bütçenizi fazla zorlamadan hareket etmek daha doğru olur.

## Fren sistemi v-break (V fren) mi yoksa disk fren mi?

# Disk fren sistemi yeni bir teknoloji. Özellikle rampa inişlerinde frenlemek oldukça kolaylaşıyor. Ancak gerek rutin bakımı gerekse yolda kalma durumunda sizin müdahale etme şansınızın pek olmadığı bir sistem. Uzman yardımı almak neredeyse şart.

# V-fen ise hemen hemen tüm aksamını kendinizin ayarlayabilirsiniz. V fren için Bisiklet Fren Ayarı başlıklı yazım tam bir rehber niteliğinde. Frenleme disk fren kadar rahat yapılmasa da fren pabuçları ile neredeyse aynı performansı gösterir.

## Tekerlek-jant-göbek  bir sonra ki bakmamız gereken özellik. Kadrodan sonra bisikletin ağırlığını en çok etkileyen kısımdır. Bisikletin akıcılığın da ve yol tutuşun da en önemli etken jant teker sistemidir.

## Daha sonra vites ve fren kollarına bakmakta fayda var. Akabinde de seleyi incelemek yarar sağlar.

Sonuç olarak bunun bir spor olduğunu unutmamak lazım. Aşırıya kaçıp da hafif bisiklet, daha iyi set ve daha iyi ekipman uğruna tonlarca borç altına girmek bence yanlış bir hareket olur.

Eksik gördüğünüz ve aklınıza takılan her türlü sorunuzu cevaplamak benim için mutluluk kaynağıdır. Desteklerinizi bekliyorum.

♥ Tekerinize taş değmesin 🙂 ♥

 

Cevap