Kadro Nedir ? Kadro Boyu Nasıl Seçilir ?

Kadro Nedir ? Kadro Boyu Nasıl Seçilir ?

Kadro nedir ? Kadro boyu nasıl seçilir ? Bu iki sorunun cevabını arıyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz !

 

 

 

 

Kadro Nedir ?

Kadro, bisikletin ana gövdesini oluşturan üzerine, gidon, maşa, tekerlekler, vites sistemi vs. ekipmanların monte edildiği ana parçadır. Kadro bisiklette temeldir, temeli düzgün olmayan bir yapı nasıl üzerine süslü aksesuarlar koymakla sağlam ve güvenilir olmazsa durum bisiklet içinde böyledir. Kadronuz kaliteli ve beden ölçülerinize uyumlu olmazsa üzerine bulunan donanımın ne kadar iyi olduğunun bir önemi yoktur.

Tıpkı bir elbisenin bedeninize seçilmesi gibi bisiklet seçiminde de en önemli nokta kadro boyudur. Olması gerekenden küçük bir kadro sizi bisikletinizin üzerinde dev gibi gösterirken manevra kabiliyetinizi de kısıtlayabilir. Sağa veya sola manevra yaparken dirseğiniz diz kapağınıza değer ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Tam aksi bir durum da olması gerekenden büyük bir kadro tercih ettiğinizde gerekenden eğik durmanız bel,baş, boyun,omuz ve dirsek bölgelerinizde ağrılara hatta ilerleyen zamanda kalıcı fiziksel rahatsızlıklara neden olabilir.

Ülkemiz de beden ölçülerinize göre bisiklet kadro üretimi yapan azda olsa firmalarımız mevcut. Ancak standart ölçülerde ki bir bisiklete göre doğal olarak maliyeti yüksek olduğundan bu kısmın detaylarına şimdilik girmeyi lüzumlu görmüyorum.

Kadro Boyu Nedir ?

Kadro Ölçü Kısmı

 Kadro Ölçüsü

Kadro boyu, kadronun sele borusu kelepçesi ile ayna kolun krank mili boşluğu arasında kalan mesafenin cm (santimetre) veya inc (inç) cinsinden değeridir.

Görselde belirtilen kırmızı renkli merkez boru yani kadronun ana borusunun uzunluğu, kadro ölçümüzü belirlemede kullanılan uzunluktur.

Bu hemen hemen bütün bisikletler için geçerli olsa da çocuk bisikletlerinde durum değişir. Bazı markaların çocuk modellerinde yere paralel olan üst borunun uzunluğu ölçü alınır.

Kadro boyunuzu belirlemeye çalışırken yol bisikleti, şehir bisikleti, mtb vs. için ayrı ayrı olan beden tablolarını inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Arama motorlarında bisiklet beden tablosu şeklinde aratmanız yeterli olacaktır.

mtbtr.com sitesinde kadro boyunu otomatik hesaplamak için gayet yararlı bir otomatik hesaplama aracı ve tablolar mevcut. Dileyen arkadaşlar oradan da bisiklet kadro ölçüleri hakkında fikir edinebilir.


Kadro Boyu Nasıl Seçilir ?

icbacakboyu

icbacakboyu

Kadro boyu seçerken ilk yapmanız gereken iç bacak boyunuzu ölçmek ve istediğiniz bisikletin beden tablosuna göz gezdirmek olmalı kafanızda aşağı yukarı bir kadro boyu oluşturduktan sonra bisiklet satış mağazasına gitmeniz mağazada seçim seçim yaparken daha sağlıklı karar vermenize yardımcı olacaktır.

İç bacak boyu görselden de anlaşılacağı üzere bacağın iç kısmının ölçüsüdür ve kadro seçiminde en temel faktördür.

Ölçmek için yalın ayak bir şekilde, bacaklarınızı omuz genişliğinde açıp duvara yaslanın ve görselde belirtilen iç bacak boyu çizgisinin en üst noktasına bir kitap koyarak duvara kitabı düzgün bir şekilde yaslayın. Daha sonra kitabın üst noktasından yere olan mesafeyi ölçün. Bu şekilde ölçüm sağlıklı bir ölçüm olacak ve size iç bacak boyunuz uzunluğunu bildirecektir.

İç bacak boyunuzu ölçtünüz, beden tablosunu da incelediniz ve kafanızda yaklaşık bir ölçü belirlediniz diyelim. Yol bisikleti için örnek veriyorum, 52 cm bisiklet kadrosu ile 54 cm bisiklet kadrosu arasında da kararsız kaldınız. Bu durumda bacak ve üst gövdenizin oranı devreye girer. Eğer bacak boyunuz (iç bacak boyu değil) üst bedene göre uzunsa büyük kadro olan yani 54cm uzunluğunda ki kadroyu seçmelisiniz. Eğer üst beden uzunluğunuz bacak uzunluğunuz dan fazla ise küçük kadro olan yani 52cm uzunluğunda ki kadroyu seçmelisiniz.

Son olarak bisiklet satış mağazasına almak istediğiniz bisikleti sizin bedeninize göre ayarlayıp sonrasında da deneme sürüşü yapıp yapamayacağınızı mutlaka sorun. Zira almadan önce yapılan bir veya iki dakikalık deneme sürüşü bisiklet hakkında az da olsa bir fikir edinmenizi sağlar.

#Not: Firmaların bisiklet ölçüleri standart olup, insan bedeninde kesin kes bir standart olmadığından her ne kadar bisiklet kadromuzu doğru seçmeye çalışsak da bazı yerleri (örn: gidon önde olduğundan fazla eğilmek) sorun çıkarabilir. Bu durum da gidon boğazını değiştirmek gb. lokal çözümler gerekebilir. Bike Fit yaptırmak da soruna daha profesyonel bir çözüm bulmaktır. Bike Fit hakkında da ayrıntılı bir yazı kaleme alacağım. Lütfen takipte kalın.

♥ Tekerinize Taş Değmesin 🙂 ♥

 

Cevap