Bisiklet Antrenmanında Kuvvet Çalışmalarının Önemi

Bisiklet Antrenmanında Kuvvet Çalışmalarının Önemi

Bisiklet antrenmaninda kuvvet calismalarinin önemi

Bisiklet antrenmanında kuvvet çalışmalarının önemi

Bisiklet antrenmanında kuvvet çalışmalarının önemi verimli sürüş sağlamak ve kas kasılmalarını engellemek için yüksektir. Günümüzde birçok spor dalı için başlamadan önce bir miktar kaslarınızı güçlendirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kolayca yorulabilir veya bisiklet sürmenin keyfine varamayabilirsiniz. Bisiklet insanı çok yormayan bir spor olarak görülse de gerek uzun sürüşler, gerek yarışma ve parkurlar için bu söz konusu değildir. Dengede kalmak, aynı zamanda hızınızı sabit bir biçimde korumak ve sürekli pedal çevirmek belli bir süreden sonra ciddi anlamda efor gerektirir. Fakat yorulma süresini maksimum seviyede geciktiren ve sabit hızda devamlı pedal çevirirken kaslarınızın kasılmasını engelleyen bir takım kuvvet çalışmaları vardır.

Kuvvet çalışmaları kemik yoğunluğunun ve bağ dokularının gücünü arttırmada önemli bir etkendir. Kuvvet çalışmaları yapacağınız spor dalına ve bedeninizin güç dengesine göre değişmektedir. Bazı spor dallarında bacak ve kol kaslarının gelişmesi gerekirken, bazılarında karın, omuz, sırt veya vücudun herhangi bir kasının gelişmesi gerebilir. Bisiklet antrenmanında kuvvet çalışmalarının önemi özellikle bacak ve kol kaslarının güçlü olmasına bağlıdır. Bacakların pedal çevirirken oluşabilecek kasılmalardan korunması ve kolların devamlı gidon da dururken kasılmaması ve yorulmaması için kuvvet çalışmaları büyük önem arz eder. Ayrıca bisiklet sürme sırasında karın ve sırt ve kalça kaslarınız da büyük ölçüde kullanılır. Eğer bisiklet kullanılırken çalışan kas gruplarına uygun bir antrenman uygular ve düzenli çalıştırırsanız, yaptığınız spordan daha yüksek verim elde edebilirsiniz.

Bisiklet antrenmanında kuvvet çalışmalarının önemi özellikle beceri gerektiren bir spor olması sebebiyle çok daha fazladır. Bisiklet dengede durmayı gerektirdiği ve uzun süre aynı hareketlerin uygulandığı bir spor olarak özel bir beceri istemektedir. Ancak özellikle kış aylarında roller üzerinde evinizde yapacağınız antrenmanlar dengenizi arttıracaktır. Roller mi Trainer mı ? Hangi Antrenman ?  başlıklı yazıma göz atıp roller hakkında bilgi edinebilirsiniz. Kuvvet çalışmaları tek başına yapılmamalı, yeterli ve dengeli beslenme ile desteklenmelidir. Yoğunluğa göre 1-2 gün ara verilerek sık sık yapılmalıdır. Başlangıç için kendinizi fazla yıpratmamak, hareketleri kontrollü bir şekilde ve gerekirse bir antrenörle beraber yapmak daha faydalı olabilir. Böylelikle psikolojik ve fizyolojik olarak daha sağlıklı bir hayata geçtiğinizi fark edeceksiniz. Sportif performansınızı arttırarak motivasyonunuzun da arttığını hissedeceksiniz.

Kuvvet Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kuvvet antrenmanları yoğunluğa bağlı olarak riskli olabilmektedir. Bu nedende öncesinde ısınma hareketleri kesinlikle uygulanmalıdır. Doğru nefes alma ve verme teknikleri antrenman öncesi öğrenilmeli ve antrenman boyunca her çalışmada kullanılmalıdır. Antrenmanlar birbiriyle uyumlu olmalıdır. Yeterli ve belirli aralıklarla bir disiplin içerisinde uygulanmalıdır. Beslenme ve su tüketimi yeterli ve dengeli bir biçimde olmalıdır. Hatalı teknik uygulanmamalı ve vücut aşırı zorlanmamalıdır. Vücut yavaş yavaş açılmalı, birden yükleme yapılmamalıdır. Yeni başlayacak olanların öncelikle sırt ve karın kaslarını geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılması tavsiye edilir. Sonrasında da bisiklet için en gerekli kas gurubu bacak, kol ve bilek kaslarının geliştirilmesi gerekir. Tüm spor dallarında olduğu gibi bisiklet antrenmanında kuvvet çalışmalarının önemi sporcunun yapacağı kuvvet çalışmasının yararına tamamen inanmasıdır. Bu tıpkı bisiklet ile yokuş çıkmadan önce psikolojik olarak hazırlanmak gibidir.

Kuvvet Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Öncelikle unutulmamalıdır ki çabuk kazanılan kuvvet eğer çalışmalara ara verilirse hızla kaybedilir. Fakat uzun süre de kazanılmış kuvvet daha yavaş kaybolur. Antrenman başlangıcında kuvvet oluşumu hızlı olmakta, daha sonrasında vücut alışacağı için yavaşlamaktadır. Bu sebepten motivasyonunuzun düşmesine asla izin vermemelisiniz. Kas hareketlerine bağlı olarak kuvvet oluşumu etkilenebilir. Yaptığınız hareket kasınızı ne kadar fazla kasıyorsa kuvvet oluşumunuz da o derece fazladır. Yüksek şiddetteki egzersizler kaslarınızın hasar görmesine sebep olur. Uzun süreli kas hasarları ise doğru beslenme ile sporu tamamlamadığınız takdirde kaslarınızın daha çabuk toparlanmasına ve güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple kendinizi aşırı zorladıktan sonra mutlaka kaliteli beslenmelisiniz. Daha disiplinli ve kontrollü bir şekilde çalışmalarınızı arttırın ancak kesinlikle beslenmeyi ihmal etmeyin.

Kuvvet gelişimi antrenmanların kalitesine ve sıklığına bağlıdır. Ayrıca antrenmanların yöntemi de önemlidir. Bütün yöntemler aynı sonucu vermez. Antrenman içeriğinin sıralaması ve uygulaması da kuvvet gelişimini etkilemektedir. Yavaştan hızlıya doğru giden çalışmalar daha fazla gelişme gösterirken hızlı-yavaş çalışmaların çok fazla etkili olmadığı gözlemlenmiştir. Kuvvet gelişimini aynı zamanda eklem çalışma açıları da etkilemektedir. Daha küçük açılarda kullanılan eklemler daha fazla kası çalıştırmaktadır. Bunların hepsinin dışında bulunan dış etmenler yaş, cinsiyet, bünye, fiziki yapı da kuvvet gelişimini etkileyen başlıca unsurlardır.

Bisiklet antrenmanında kuvvet çalışmalarının önemi bisikletin devamlı aynı hareketlerle yapılan ve belirli kasları sürekli kullanan bir spor dalı olmasıdır. Başta kol, bacak, karın ve sırt kasları olmak üzere birçok kasın kullanıldığı bisiklet antrenmanında uzun parkurlarda sürebilmek için yüksek dayanıklılığa ve kasa ihtiyaç vardır.

Not: Verilen bilgiler tavsiye amaçlıdır. Uygulamak veya uygulamamak kesinlikle kişinin kendi iradesine bağlıdır. Bisiklet sporuna başlamadan önce mutlaka bir sağlık kuruluşunda bisiklet sporuna ve ağırlık çalışmalarına engel olan bir rahatsızlığınızın olup olmadığına dair gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.

No Responses

Cevap