Bisiklet Fren Ayarı

 

Bisiklet Fren Ayarı

Bisiklet fren ayari

Bisiklet fren ayarı

Bisiklet fren ayarı güvenli bir sürüşün olmazsa olmaz unsurlarından biridir. Tüm bisiklet sürücüleri bu ayarı rahatlıkla yapabilmeyi öğrenmeli. Aksi takdirde uzun veya kısa bir tur esnasında turu yarım bırakmak zorunda kalabiliriz. Ancak bu yazıyı okuyan her bisikletçinin rahatlıkla yapabileceği bir güvenlik ayarıdır. Bisiklet fren ayarı üç temel ayardan oluşur 

 

 

 

Ancak bu ayarlara başlamadan önce mutlaka kontrol etmemiz gereken önemli noktalar sırasıyla şu şekildedir ;

# Fren pabuçlarımızın kullanılabilir olduğundan emin olalım. Eğer aşınma hattı çizgisine yaklaşmış ise sürüş güvenliğimizi tehlikeye atmadan, öncelikle fren pabuçlarımızı değiştirelim.

# Ön ve arka tekerleklerimizin maşalarına tam oturup oturduklarını kontrol edelim. Tekerlek mandallarının sıkı bir şekilde kapalı olduklarından emin olalım. 

# Daha sonra akort ayarının düzgün olup olmadığını kontrol edelim. Jantta eğrilik fazla ise yapacağınız ayar hiç bir fayda sağlamayacaktır.

# Akabinde de jant göbeklerinde bir boşluk veya problem olup olmadığını kontrol edelim. Jant göbeklerinde yaşanabilecek problemlerin önüne geçebilmek için Bisiklet Temizleme yazıma göz atabilirsiniz.

 

Tüm bunları kontrol ettiniz ve bir problem yok ise bisiklet fren ayar’na başlayabilmek için gerekli iki temel gereç;

# Yıldız tornavida ve

# Alyan anahtarı (5 mm) ile Bisiklet Fren Ayarı’nın  ilk aşamasına geçebiliriz.


Fren  Teli Gerginliği

Bisiklet Fren Teli Ayar Vidası

İlk adım olarak fren kolu üzerinde bulunan ve daha önce fren telimizin gerginliğini ayarlanmış olduğumuz fren kolu tel gerginlik vidasını sıkıyoruz. ( Not: Tel gerginlik ayar vidası açıldığında fren telini gerginleştiriyor.)

Fren telimiz fazlaca gevşeyecek ve pabuçların janta olan mesafesinin artmasına neden olacak ama endişe etmenize gerek yok. Fren ayarını yaptıktan sonra ki sürüşlerimiz de fren pabucu azaldıkça bu ayar vidasını açarak teli gerginleştireceğimiz için gerekli bir işlem.

Daha sonra elimizle fren pabuçlarını iki pabuçta janta 1 mm kalana kadar yaklaştıralım. Fren bacağının üst kısmında bulunan, fren bacağı ile fren teli birleşiminde olup fren teline uyguladığımız basıncı pabuçlara aks ettiren vidayı gevşetelim.

Sonra fren telini elimizle çekerek boşluğunu alalım Sonra vidayı sıkıp telimizin gerginliğini sabitleyelim. Artık fren koluna basınç uyguladığımız da bunu fren bacaklarında ve pabuçlarda net bir şekilde görebiliriz.


Fren Pubucunun Pozisyonu

Fren Pabucu Ayarlama

İkinci adım olarak fren pabuçlarını gevşetip pabuçların jant üzerinde ki konumunu görebilmek için fren kolu‘nu sıkıyoruz. Fren pabuçlarının janta tam değecek şekilde ayarladıktan sonra alyan anahtarı ile hafif şekilde sıkarak sabitleyelim.

Fren pabuçlarının dış lastiğe değmediğinden emin olmak gerekir. Dış lastiğe temas etmesi durumu fren mesafemizi uzatıp lastiğin yanaklarında deformasyona neden olur ki buda güvenliğimizi zafiyete uğratır.

Daha sonra fren pabuçlarının fren bacakları üzerinde ki konumunu sağlamlaştırmak bunu yaparken de biraz önce ayarladığımız konumu kaybetmemesi için pabucu alt kısımlardan elimizle destekleyip görselde ki gibi vidayı sağlamlaştıralım.

Not: Hemen hemen bütün fren aksamı 5 nm gücünde sıkılarak ayarlanıyor. Fazla sıktığımızda vidayı bozar az sıktığımız da telin çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden tork değerleri önemli bir noktadır.

Fren Bacağı Ayarı

Bisiklet Fren Bacağı Ayarlama

Fren bacağı ayarı neden gerekli?

Üçüncü ve son adım olarak fren pabuçlarının janta eşitliği baskı uygulaması için vede sağlıklı fren yapabilmek için mutlaka fren bacağı ayarı yapmalıyız.

Ayrıca fren pabuçlarımızın da eşit miktarda azalacağından zamanından önce biten pabuçların önüne geçmiş oluruz.

Son olarak iki fren bacağı da eşit şekilde hareket edip janta aynı oranda baskı uygulamaya başlayana kadar  resimde ki vidalar yardımı ile  bacakların iç kısımlarında bulunan yayların gerginliği ayarlayalım.

Büyük bir sabırla yazımı sonuna kadar okuduysanız bizim için hayati önem taşıyan bu ayarlamayı artık rahatlıkla yapabilir ve arızaları kolayca tespit edebilirsiniz.

♥Gününüz güzel, Pedalınız bol olsun.♥

Cevap