Bisiklet Kullananlar İçin Beslenme Önerileri

Bisiklet Kullananlar İçin Beslenme Önerileri

Bisiklet kullananlar için beslen önerileri

Bisiklet Kullananlar İçin Beslenme Önerileri Fotoğraf : Yuzuru SUNADA

Bisiklet kullananlar için beslenme önerileri hakkında bilgi vermeden önce, bisiklet sporu ve hobi amaçlı bisiklet tutkusundan bahsetmekte yarar var. Bisiklet bir spor aracı olduğu kadar, aynı zamanda iki tekerli bir kara taşıtıdır. Bisikleti sadece bir spor vasıtası olarak görmemek gerekir. Bu vasıtayla tüm dünyayı dolaşan bisiklet tutkunları var. Motorlu taşıtların fazlasıyla sorun olduğu, ses ve gürültü kirliliği yaydığı şehir ortamından kaçarak nefes almak için bisiklet çok ideal bir araçtır. Yakıt derdi olmayan tamamıyla kullananın kas gücüyle hareket eden özgürlüğün anahtarıdır; bisiklet. Hem spor yapıp hem de seyahat etmek isteyenlerin öncelikli tercihi olmalıdır. Bisiklet kullananlar için beslenme önerileri bisiklet sporunda gelişmeniz için dikkat etmeniz gereken bir konudur.

Kısa Mesafe Bisiklet Kullanıcıları İçin Beslenme Önerileri Nelerdir?

Bisiklet kullananlar için beslenme önerileri içeriğinde karbonhidrat, su ve protein tüketiminin önemine vurgu yapmakta fayda var. Bisiklet yarış sporu performans ve uzun süre dayanıklılık gerektirdiği için vücudun kaybı oranında eksiklikleri gidermek gerekmektedir. Vücut yağ kaybeder, yağ kaybedince açığı kapatmak için yağsız karbonhidrat ürünleri tüketimi yapmak gerekir. Haşlanmış pirinç, makarna, fasulye, bezelye, mercimek tüketilmelidir. Meyvelerden başta muz, elma, armut gibi taşıması kolay cebe sığabilen ve bisiklet üstündeyken ele alınıp hız kesmeden tüketilebilen ürünlerdir. Ayrıca dinlenme sırasında arzuya göre çilek, böğürtlen, ahududu vb. tüketimi ise su, şeker ve karbonhidrat tüketimine katkı sağlamış olacaktır.

Yarıştan önce; yağsız şekilde patates yenilmeli ve haşlanmış olmalıdır. Yanında sebzelerden ıspanak, brokoli, havuç gibi lif oranı yüksek gıdalar haşlanmış bir şekilde tüketilmelidir. Bisiklet kullananlar için beslenme önerileri arasında, badem, ceviz, fındık, fıstık, leblebi, kuru incir, dut kurusu, kayısı kurusu tuz ve şeker kayıpları için kısa aralıklarla fakat azar azar tüketilmesi gerekir. Bu gıdalar hem açlığı bastırır hemde anlık enerji kayıplarını gidermiş olurlar. Vücut yağ kaybettiği kadar kas kütlesinden de kayıp yaşar. Bisiklet Antrenmanında Kuvvet Çalışmalarının Önemi hakkında bilgi almak için bakmanızda fayda var.

Kas kütlesi kayıpları için protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Et ve süt ürünleri protein içeren gıdalardır diyebiliriz. Beyaz et, kırmızı et, peynir, süt, yoğurt olarak sıralanabilir. Bisikletçiler konserve ürünleri tercih edebilirler. Özellikle yarış bisikleti kullanan sporcularda hız ve zaman daha önemli olduğu için, protein barları, enerji jelleri ve içecekleri tüketmeleri tavsiye olunur. Pratik bir şekilde gıda ihtiyaçlarını bisiklet üstündeyken giderebilir vücudun ihtiyacı olan gıdayı alıp zaman ve güç kaybetmeden yarışlarına devam edebilirler. Çok fazla şeker ve yağ tüketimi yapılmamalıdır.

Bu önerilere ilaveten; su tüketimi başta olmak üzere sıvı tüketimi en önemli beslenme unsurları arasında gelmektedir. Vücut bisiklet kullanımı süresi boyunca sürekli olarak sıvı kaybeder. Bu, bir arabanın yakıt tüketimine benzetilebilir. Su kaybını en aza indirmek için bisikletçiler, sırt ceplerinde bisiklet kadrolarına monte alt ve üst olmak üzere en az 4 adet suluk taşıma kapasitesine sahip olmalıdırlar. Kısa mesafe gezi veya yarış amacıyla yola çıkmadan önce karında şişkinlik yapmadan sıvı kayıpları için su depolanmalıdır. Sıvı dengesi sadece su ile olmamaktadır. Sıvı ihtiyacını arttıracak gıdaları da az tüketmek veya yarış boyunca hiç tüketmemek doğrusu olacaktır. Aşırı tuzlu gıda tüketimi, bu duruma bir örnek gösterilebilir.

Uzun Mesafe Bisiklet Kullananlar İçin Beslenme Önerileri Nelerdir?

Uzun yol bisikletlilerin zamandan yana kısmen daha müsait olmaları nedeniyle enerji barlarından ziyade hazır gıda, meyve ve kuru yemiş tüketmeleri tavsiye olunur. İki saat süreli her pedal çevirme sonrası kaybedilen enerjiyi ceplerinde taşıdıkları kuru üzüm, fındık, fıstık gibi kuru yemişler yiyerek tekrar alabilirler. Bisiklet kullananlar için beslenme önerileri arasında biraz durup dinlemek isteyenler için çantalarından çıkarıp yiyebilecekleri, özellikle lifli yiyecekler; muz, havuç, elma, vb. aşırıya kaçmamak şartıyla meyve tüketmeleri gerekli olan enerjiyi almalarını sağlayacaktır.

Günlük yemek ihtiyacı için konserve türü ve vakumlanmış uzun ömürlü kolay taşınabilir yiyecekler tercih edilip her çeşit gıdadan eşit oranda tüketmeye çalışmak vücudun ihtiyacı olan tüm vitaminleri almak demektir. Karbonhidrat tüketildiği kadar sebze de tüketilmelidir. Bisiklet üstünde uzun saatler boyu pedal çevirmek demek sürekli olarak enerji kaybetmek demektir. Sürekli olarak bir açlık hissi yaşanır. Burada yemek ihtiyacındaki ölçünün kaçması demek sonuç olarak kilo almak demek olacaktır. Bunu önlemek için önceden ölçülüp pay edilmiş olarak tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır. Bunun içinde daha önce ki tur deneyimlerinizi göz önünde bulundurarak bir beslenme planını turdan önce hazırlamak sizde turun daha keyifli geçmesi konusunda fayda sağlayacaktır.

Cevap