Bisiklet Temizleme

Bisiklet Temizleme

Bisiklet temizliği ve bisiklet bakımı

Bisiklet temizleme ve bisiklet bakımı. Zincir temizliği.

Bisiklet temizleme ve bisiklet bakımı, bisikletin parçalarını daha uzun süre ve verimli kullanabilmemize katkı sağlayan olmazsa olmaz unsurlardan biridir. Zira bakımı yapılmayan parçalar ve aksesuarlar daha çabuk yıpranır ve kullanım ömrü her geçen gün kısalır. Bu nedenle bisiklet temizleme ve bisiklet bakımı hayati önem taşımaktadır.

Hala bir bisikletin yok ise çok şey kaybediyorsun demektir. Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Edilir ve Başlangıç Bisikleti Nasıl Seçilir bu yazılarıma bir göz at istersen.

Bisiklet sporu doğa ile iç içe bir spor dalı olmasından kaynaklı toz, su vb. etkenlerden fazlasıyla etkilenir. Bu nedenle düzenli aralıklarla bisikletimizi temizlememiz, parçaların kullanım ömrünü uzatacaktır.

 

 

 

 

Neden Temizlik Bu Kadar Önemli ?

Bisikletimin temliği ve bakımına özen gösterdiğimiz zaman yolda kalma riskimizi azaltır, sürüş güvenliğimizi en üst seviyede tutmuş oluruz. Dış etmenlerden en çok etkilenen parçaların başında da vites grup sistemleri gelir, vites grup sistemlerini temiz tutmanın en önemli kuralı da zincir temizleme dir. Zincir bisikletin tüm vites sisteminde dolaşımda olduğundan, zincirimizin temiz olması diğer ekipmanların da temiz kalmasını doğrudan etkiler.  

Bisiklet temizleme ve bisiklet bakımı‘ın da zincir temizleme, sonrasında aktarıcılar, dişliler, ve kadro gelir. Bu bakımları bizlerde evde kolayca yapabiliriz. Her bisikletçinin bilmesi gereken temel bakımdır.

Bunların dışında jant akordu, göbek yağlanması, hidrolik fren sistemi bakımı, kablo ve tel bakımı biraz daha ayrıntı ve teknik beceri yanında ekipman gerektirdiğinden bu bakımları güvendiğiniz bir bisiklet tamir atölyesinde yaptırmanız faydalı olur. Tabi kendine güvenenler bunun dışında. Ama benim o seviyede bir bakım için teknik bilgi ve ekipmanım yetersiz.

Bu bahsettiğim temel  bakımı kendimizin yapıyor olması hem bisikletimiz ile olan bağımızı güçlendirir, hemde bisikletin gevşeyen parça veya vidası olmuş ise tespit etmemizi sağlar. Seyir esnasında olabilecek aksaklıkları önceden tespit eder sürüş güvenliğimizi üst seviyelere taşımış oluruz.

Bisiklet Temizleme ve Bisiklet Bakımı İçin Gerekli Malzemeler;

1- Bisiklet temizlik ve bakım sehpası

2- Gaz yağı veya Genel (balata) Temizleme spreyi yada yağ çözücü farklı bir sprey

3- Bisiklet zincir yağı, Küçük boya fırçası

4- Bisiklet zinciri tutucu aparatı (Arka tekeri söktüğümüz de zincirin teker takılı olduğu halde ki gibi gergin kalmasını sağlar)

5- Kova, su, bulaşık deterjanı, sünger (sıva süngeri) ve temiz bez

6- Zincir temizleme aparatı, zincir temizleme fırçası veya mutfaklarımız da kullanılan bulaşık fırçası. Küçük boya fırçaları da olabilir.

7- İsteğe bağlı olarak eldiven.


Bisiklet Zincir Temizleme

# Bisiklet zincir temizleme için Gaz yağı veya Genel temizleme (balata temizleme) sprey kullanılabilir. Balata temizleme spreyi gaz yağına göre biraz daha pahalı bir malzeme olduğundan gaz yağı bulma imkanı olanlar tercihini gaz yağından yana kullanabilir. Farklı amaçlar için kullanımından kaynaklı temin etmekte zorluklar olsa da bazı alış veriş sitelerinde bulmanız mümkün. 

Bende Bisiklet temizleme ve zincir temizleme işlemlerinin pis yağdan arındırma safhasında gaz yağını tercih ediyorum.

# İlk olarak bisikletimizi bisiklet temizleme ve bisiklet  bakım sehpası’na alıp arka tekeri sökelim ve zincir tutma aparatı ile zinciri gergin bir hale getirelim. Bu aparat sayesinde zincir temizleme işlemine çok daha rahat yapabilirsiniz.

Neden Zincir Aparatı ?

Önemli çünkü gerek yağın çözünmesi gerekse temizliğin akabinde arka jant ve lastiğin yağlanmasına engel oluyor. Arka teker takılı halde yağlama yapıldığında janta ve lastik ister istemez yağ sıçramasından nasibini alıyor. Özellikle lastikten o yağı çıkarabilmek oldukça güç. Bu yüzden olmadan önlem alırsak başımız ağrımaz.

# Daha sonra zincir ve aktarıcıların üzerinde önceki temizlikten kalan ve kullanıma bağlı oluşan yağ, toz, kir vb partikülleri temizlememiz gerekiyor. Bunun için;

Gaz yağını zincir temizleme aparatı ile zincirimize uygulamak mümkün olsa da evde olan ufak boya fırçası ile de zincir ve aktarıcıların en ince ayrıntısına kadar nüfuz ettirip bir müddet beklettikten sonra yağın ve kirin çözünmesini sağlayabiliriz. Akabinde bisikletin tüm aksamını çözünmüş olan yağ ve kirden kurtarıp tamamını temizleriz.

Bisiklet Gövdesi (Kadro) ve Tüm Bisiklet Temizleme Aşaması

# Zincir temizleme aparatı veya zincir temizleme fırçası yardımı ile zincir, aktarıcı ve dişlileri kirden arındırdıktan sonra bisikletimizi mümkün olduğunca az su kullanarak temizleyiniz. Su ile temasta zarar görecek göbek, ruble vb parçalar asgari düzeyde etkilenmeli ki suyun zaman içerisinde metal üzerinde oluşturacağı sorunlara engel olabilelim.

# Bir kovaya bulaşık deterjanı ve su ile (sıcak olabilir) köpüğü hazırlayıp, sünger (sıva süngeri) yardımı ile

vede olabildiğince az su kullanarak bisikletin tamamını köpükle yıkayınız.

# Köpük kurumadan hızlı bir şekilde ıslak bez veya köpüksüz sünger yardımı ile durulama işlemini yapınız. Kirin fazla olduğu durumlarda bez kullanmadan su ile de durulama işlemi yapılabilir. Ancak mümkün olduğunca az su ile temizliğimizi bitirmeniz önemli.

Bisiklet Bakımı ve Bisiklet Temizliği, Zincir Yağlama ve Aktarıcı Yağlama

# Bisikleti kirden ve yağdan kurtarıp yıkadıktan sonra kuru bez yardımı ile en ince ayrıntılarına varıncaya kadar kurulayınız. Islak bırakılan her kısım ilerde bize sorun çıkarmaya daha meyilli olacaktır.

# Ön ve arka aktarıcıya çok fazla yağ sıkmadan, özellikle aktarıcıların iç mekanizmasında bulunan yaylı kısımlarını iyi yağlayınız.

# Zincir yağlama yaparken pedalı sabit bir hızda çevirip, bu esnada zincirin alt tarafta kalan kısmına da yağı aynı oranda zincir tam bir  tur dönene kadar uygulamaya devam ediniz. Dişliler için zincirde bulunan yağ yeterli olacağından dişlileri ayrıca yağlama yapmaya gerek yok.

# Arka tekeri takıp ön ve arka rublenin tamamına zincirimizin temasını sağlayana kadar tüm viteslerde pedalı çeviriniz ki bu sayede tüm bisiklet rublesini zinciriniz de bulunan yağ ile birlikte yağlamış olun. Bu yağ rubleler için yeterli olacaktır.

Önemli Not : Zincirin dış kısımlarında yağ olmasına gerek yok. Dişlilerin girdiği iç kısımları yağlamak yeterli. Hatta dış kısımları yağlama işleminden sonra bez yardımı ile temizlemekte fayda var. Kir toplanmasına engel olur.

Son olarak bisikletin fren ve vites sistemlerinin düzgün çalışıp çalışmaması ve lastik hava basıncını kontrol edip sürüşe hazır olduğundan emin olduktan sonra bisiklet temizleme ve bisiklet bakımı konusunu noktalamış oluruz.

Aklınıza takılan noktaları yorum kısmından sorarsanız seve seve cevaplarım.

♥ Gününüz güzel, pedalınız bol olsun. ♥

Cevap